Финал на Шампионската лига: Реал Мадрид печели 15-та Европейска купа след победа с 2-0 над Борусия Дортмунд
AP News | 2024-06-01 | 23:08:18

ЛОНДОН (АП) — Винисиус Жуниор вкара и подпечатва рекордно удължената 15-та Европейска купа за Реал Мадрид след победа с 2-0 срещу Борусия Дортмунд на финала в събота.

Бразилският нападател удвои преднината на Мадрид в 83-ата минута на стадион Уембли, девет минути по-късно, след като Дани Карвахал изведе с глава испанския гранд в предни позиции.

Победата подпечата рекордна пета титла в Шампионската лига за треньора Карло Анчелоти, третата му с Мадрид.

Междувременно Карвахал, Лука Модрич, Тони Кроос и Начо спечелиха най-голямата титла в европейския клубен футбол награда в шест случая, за да изравни показателя, поставен от иконата на Мадрид Пако Генто.

Дортмунд плати цената, че не се възползва максимално от доминацията си през първото полувреме, когато вратарят на Мадрид Тибо Куртоа направи серия от спасявания и Никлас Фулкръг удари гредата.

Мадрид се възползва напълно след почивката.

Карвахал срещна ъгъла на Кроос при близката греда в 74-ата, за да прокара с глава вратаря на Дортмунд Грегор Кобел.

Jude Bellingham почти удвои преднината мигове по-късно, но след това се превърна в доставчик, когато се подхлъзна във Vinicius. Само с Кобел за победа, нападателят стреля в далечния ъгъл и побягна в празнуване.